جلد 9، شماره 2 - ( مجله سنجش و ایمنی پرتو، بهار 1400 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 56-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای
چکیده:   (265 مشاهده)

در این مقاله، یک فیلتر جدید دوبانده میان‌گذر به‌منظور سنجش و بهینه‌سازی میزان تابش امواج وای‌فای در محدوده فرکانسی غیریونساز 4/2 و 5 گیگاهرتز طراحی و شبیه‌سازی شده است. در روش جدید ارائه شده برای آشکارسازی، امواج وای‌فای در ابتدا فیلتر و سپس در آشکارساز به سیگنال جریان مستقیم تبدیل شدند. این فیلتر از یک تشدیدگر فراماده‌ای مکمل حلقه شکاف‌دار تشدیدی و یک خازن اینتردیجیتال تشکیل شده است که روی یک موج‌بر هم‌سطح با دی‌الکتریک راجرز 3003 و امپدانس مشخصه 50 اهم چاپ شده است. در مدل مدار معادل فیلتر میان‌گذر فراماده مکمل حلقه شکاف‌دار تشدیدی به‌صورت یک مدار تانک نشان داده شد که با خط انتقال موج‌بر هم‌سطح به‌طور موازی قرار ‌گرفت. خازن کوپلینگ اینتردیجیتال نیز به شکل سری با موج‌بر بسته شد. با تغییر شعاع مکمل حلقه شکاف‌دار تشدیدی و طول خازن اینتردیجیتال فرکانس در قطب‌های انتقالی فیلتر تنظیم‌پذیر گردید. سازوکار کوپلینگ الکترومغناطیسی حاکم‌‌ بر المان‌ها بیان ‌شد. براساس نتایج حاصل از نمودار پارامترهای پراکندگی افت بازگشتی در قطب‌های انتقالی بیش‌تر از 40 دسی‌بل و تلف انتقالی در باندهای میان‌گذر کم‌تر از 3/0 دسی‌بل بود.

متن کامل [PDF 2391 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.