جلد 8، شماره 4 - ( مجله سنجش و ایمنی پرتو، ویژه نامه یون‌ساز 1399 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 147-154 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه بوعلی سینا
چکیده:   (280 مشاهده)
یکی از روش‌های درمان سرطان، پرتو درمانی با استفاده از پرتو‌های مختلف است، برای درمان سرطان‌هایی که نزدیک ارگان‌های حیاتی هستند از هادرون‌ها استفاده می‌شود.. مهم‌ترین جزء سلول که در برخورد با پرتوهای یونیزان آسیب می‌بیندDNA است .در این مقاله،  شکست‌های ایجاد شده در ماده وراثتی سلول‌های زنده،DNA)) تعریف شده با مدل اتمی از پروتئین دیتا بانکPDB)) در اثر تابش پروتون‌ها  و ذرات  ثانویه آن با استفاده از کدGeant4  بررسی شده است.
میزان راندمان کل شکست‌های تک رشته ای (Yield SSB) ایجاد شده در مولکولDNA تقریبا مستقل از انرژی ذره ورودی هست و با کاهش انرژی ذره ورودی ( افزایش LET  ) راندمان کل  شکست های دو رشته ای (DSB Yield) افزایش می‌یابد. نسبت کل رویدادهای ناکشسان به دز جذب شده برای ذرات اولیه و همچنین ذرات  ثانویه آن مستقل از انرژی است. سهم ذرات  ثانویه در ایجاد  شکست‌های تک رشته ای و شکست‌های دو رشته ای نیز محاسبه شده است. با کاهش انرژی ذره ورودی میزان راندمان شکست‌های دو رشته ای ایجاد  شده توسط ذرات ثانویه افزایش می‌یابد و سهم ذرات  ثانویه در ایجاد شکست های دو رشته ای برای انرژی های کمتر از Mev  5  بیشتر از سهم آن ها در ایجاد شکست‌های تک رشته ای است. نسبت شکست‌های دو رشته‌ای به شکست‌های تک رشته‌ای با افزایش انرژی ذره تابشی، کاهش یافته است.

 
متن کامل [PDF 3864 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي